Kulturalne wakacje w MDK

Wakacje nie ubłagalnie zbliżają się do końca. Ostatnie dwa tygodnie „ Wakacji z kulturą 2016” dla dzieci i młodzieży prowadzi Miejski Dom Kultury w Przasnyszu.

Szczegółowy program zamieszczony jest na stronie MDK, Miejskiej Biblioteki Publicznej i Muzeum Historycznego, które akcję wakacyjną prowadziły wcześniej. Grupa dzieci i młodzieży z radością przystąpiły do realizacji zaproponowanych działań w ramach tworzenia własnego spektaklu teatralnego. Wspólnie został opracowany scenariusz happeningu, który odbędzie się na zakończenie wakacji 31 sierpnia 2016r na boisku (Wembley) osiedle Orlika przy Spółdzielni Mieszkaniowej, która jest głównym sponsorem Festynu na pożegnanie lata. Spektakl będzie poruszał ważne aspekty porozumiewania się w grupach społecznych i rówieśniczych oraz relacjach z otoczeniem w tym współczesnym świecie opanowanym przez internet, telefony, tablety i komputery. Gdzie nie ma czasu na porozmawianie i bycie z drugim człowiekiem, bo ucieka się w świat wirtualny czatowanie na facebooku, twiterze, gdzie dzieci wolą łapać pokemony niż spotkać się w realu i pograć w piłkę, czy obejrzeć film w kinie. Grupa scenografów, zaprojektowała kostiumy i rekwizyty do spektaklu , a także przy pomocy instruktorów wykonała je.

Część dzieci uczestniczących w zajęciach próbuje swoich sił w nauce gry na gitarze, kieyboardzie, pianinie. Niektórzy z nich już teraz zachęceni do dalszej nauki decydują się by od września rozpocząć na poważnie naukę w Ognisku Muzycznym działającym w MDK.

Wymyślają też sami mini spektakle i z chęcią odgrywają je na scenie.

Dla lubiących sport istnieje możliwość zagrania w tenis stołowy.

Dzieci uzdolnione plastycznie również mają możliwość doskonalenia swoich umiejętności.

W piątkowe poranki jest też możliwość udziału w Bajkowej Akademii Filmowej , gdzie dzieci same wybierają sobie bajki i oglądają je w Kinie za Rogiem. Na bezpłatne seanse przychodzą matki z dziećmi , lub też dziadkowie. W warsztatach uczestniczą dzieci nie tylko z Przasnysza, ale także te, które spędzają wakacje w naszym mieście, mamy więc gości z Olsztyna, Warszawy, a nawet jest jeden chłopiec z Londynu.

Oprócz zajęć dla dzieci odbywają się próby zespołów pod kierownictwem Włocha Matteo Mazzucco przygotowujących się do występu w ramach III Festiwalu Fabryki Światła , który odbędzie się 2 i 3 września. Próba generalna odbędzie się 30 sierpnia o godz.14.00

W pracowni batiku „ MAMUT” Miejskiego Domu Kultury powstają batiki inspirowane fraktalami - grafikami komputerowymi, które wykonywał patron Domu Kultury Stanisław Ostoja – Kotkowski. Dużych rozmiarów batiki 1m na 8 m będą prezentowane na wystawie podczas Festiwalu Fabryki Światła .

Obywają się także próby do spektakli pt.” Gwałtu co się dzieje „ wg Aleksandra Fredry w reżyserii Edyty Przybysławskiej Herman instruktorki MDK , oraz Teatru Trzech Pokoleń do spektaklu „ Od wzgórza Lecha powiał wiatr”, który będzie wystawiony 12 listopada w ramach 1050 Rocznicy Chrztu Polski w reżyserii Bożenny Beaty Parzuchowskiej. Zapraszamy też na promocję książki dla dzieci pt.” Tino” Bożenny Beaty Parzuchowskiej w dniu 29 .08.2016r w Klubie Otwartego Umysłu MDK o godz. 12. Będzie możliwość spotkania się z autorką i zakupu książki z dedykacją i autografem.