Festiwal Fabryka Światła 2014

PODZIĘKOWANIE

„Festiwal Fabryka Światła” był dużym wydarzeniem kulturalnym dla mieszkańców Przasnysza i powiatu. Różnorodność wydarzeń kulturalnych dawała możliwość uczestnictwa każdemu, kto chciał skorzystać z kontaktu ze sztuką inspirowaną twórczością Stanisława Ostoi- Kotkowskiego, patrona MDK w Przasnyszu. Miejski Dom Kultury w tym projekcje był jednym z głównych partnerów i odpowiadał za utrwalenie światła w mieście poprzez wykonanie muralu „Fabryka Światła Przasnysz 2014” oraz za „Cykl Film Przeciw Ciemności”. Ponadto MDK włączał się technicznie w większość inicjatyw podejmowanych w ramach festiwalu organizowanego przez Mazowiecki Instytut Kultury we współpracy z Urzędem Miasta Przasnysz oraz licznymi placówkami miejskimi tj. Muzeum Historyczne w Przasnyszu, Liceum Ogólnokształcące, MOPS, Biblioteka i wiele innych.

Prace nad muralem zaprojektowanym przez Mateusza Rokickiego rozpoczęły się w poniedziałek 8.09.2014. Początkowo zostały zagruntowane ściany budynku przy ulicy Dąbrowskiego (stare kino), dzięki czemu można było wykonać niezbędne obrysy dnia następnego. Nakładanie kolorów rozpoczęło się od środy i trwało nieprzerwanie do soboty. Prace nad muralem trwały do późnych godzin, co nie zniechęcało grupy uczestniczącej w tworzeniu pierwszego przasnyskiego muralu. Ostatnie kolory położono w sobotę około godziny 3.00 w nocy.

W pracach nad muralem, oprócz Mateusza Rokickiego, nieprzerwanie uczestniczyły osoby:

- Tomasz Jakubowski

- Edyta Przybysławska- Herman

- Tomasz Kowalski

- Agnieszka Lompert

- Monika Załęska

- Weronika Lompert

- Karolina Lompert

A także w dużej mierze:

- Joanna Stanisława Maćkowska

- Krzysztof Niski

- Agnieszka Rogóz (MiK)

- Anita Białobrzewska

- Małgorzata Dembowska

- Wiktoria Pogorzelska

- Paulina Rogalska

- Katarzyna Bukowska

- Weronika Wysocka

- Szymon Łazarz

A nawet:

- Krzysztof Gadomski (Dyrektor MDK)

- Krzysztof Bieńkowski

Należy zaznaczyć, iż osoby najbardziej zaangażowane w prace nad muralem związane są z Miejskim Domem Kultury w Przasnyszu i należą do działającej przy MDK Pracowni Batiku „Mamut”.

Ekipa pracująca przy muralu jest ogromnie wdzięczna osobom, które przyczyniły się zarówno do usprawnienia prac jak również dbały o prowiant i napoje dla pracujących „na ścianie”.

Wyrazy wdzięczności należą się:

- Panu Krzysztofowi Przybysławskiemu- właścicielowi firmy MET-BUD za pomoc w zorganizowaniu podnośnika oraz użyczenie rusztowań budowlanych

- Państwu Justynie i Arturowi Kowalskim- za wyżywienie ekipy pracującej przy muralu (obiady, kolacje i ciepłe napoje)

- Pani Agnieszce Lompert- za wspaniałe ciasta oraz ciepłe napoje dla ekipy

oraz Mateuszowi Rokickiemu, Tomaszowi Jakubowskiemu i Edycie Przybysławskiej- Herman za fundowanie kolacji i napoi dla reszty ekipy.

Dyrektor Miejskiego Domu Kultury im. Stanisława Ostoi- Kotkowskiego w Przasnyszu, Krzysztof Gadomski, osobiście bardzo dziękuje wszystkim, którzy swoim zaangażowaniem, pasją i pracą przyczynili się do tego, że Festiwal Sztuki Fabryka Światła cieszył się zainteresowaniem i otrzymywał pochlebne recenzje. Deklaracje ze strony Mazowieckiego Instytutu Kultury dotyczące kontynuacji projektu w następnych latach dają nadzieję na wpisanie go na stałe w kalendarz imprez kulturalnych o zasięgu ogólnopolskim na najwyższym poziomie.