WERNISAŻ WYSTAWY POŚWIĘONEJ PANU EDMUNDOWI MAJKOWSKIEMU

Miejski Dom Kultury w Przasnyszu ma zaszczyt zaprosić na wernisaż wystawy poświęconej wielkiemu artyście Panu Edmundowi Majkowskiemu. Wernisaż odbędzie się w niedzielę 19.02.2012 r w Galerii na Piętrze Miejskiego Domu Kultury.

Poniżej kilka słów o artyście.

Edmund Mikołaj Majkowski (ur. 10 września 1929 w Przasnyszu, zm. 19 lutego 2009), artysta rzeźbiarz, specjalizujący się w tematyce batalistycznej i historycznej.

Syn Czesława i Władysławy z Mosakowskich. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1955), uczył się w pracowniach prof. Franciszka Strynkiewicza i prof. Mariana Wnuka. Tworzył gł. w formach ceramicznych: kamionce i sztucznym kamieniu, także w brązie. Jest autorem wielu pomników, fryzów, płaskorzeźb, wypukłorzeźb, medali. Stała Galeria Rzeźby Batalistycznej Edmunda Majkowskiego czynna jest w Muzeum Wojska w Białymstoku. Ponadto prace Majkowskiego można oglądać w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu i Muzeum Historycznym w Przasnyszu. Pojedyncze prace zakupiły: petersburski Ermitaż i Galeria Trietiakowska w Moskwie . W latach 1986-1989 był członkiem Ogólnopolskiego Komitetu Grunwaldzkiego. W roku jubileuszu 45-lecia LWP 12 października 1988 roku otrzymał Nagrodę I stopnia Ministra Obrony Narodowej w dziedzinie plastyki.

Bohater filmu dokumentalnego: Kawał życia Edmunda Majkowskiego - rzeźbiarza w reżyserii Janusza Horodniczego i Krzysztofa Wojciechowskiego (1999). Mieszkał w Józefowie pod Warszawą. W 2004 otrzymał statuetkę Przasnyskiego Koryfeusza. 30 października 2008 r. otrzymał godność Honorowego Obywatela Miasta Przasnysza.

WAŻNIEJSZE REALIZACJE:

· 1960 - Fryz "Bitwa pod Grunwaldem", Olsztyn, zamek

· 1962 - Pomnik Nadania Praw Miejskich w Przasnyszu

· 1962 - Płaskorzeźba na gmachu Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Przasnyszu

· 1962 - Płaskorzeźba "Bitwa pod Zwłodziem" w parku w Przasnyszu

· 1963 - Płaskorzeźba "Mury Warszawy" w Warszawie, Cytadela, Brama Straceń

· 1963 - Wypukłorzeźba "Spoza gór i rzek" w Warszawie, Akademia Sztabu Generalnego w Rembertowie

· 1964 - Wypukłorzeźba "Obrona Warszawy" w Warszawie, Muzeum Wojska Polskiego

· 1965 - Płaskorzeźba na gmachu Domu Rzemiosła w Przasnyszu

· 1965 - Pomnik Żołnierzy Poległych na Wale Pomorskim w Wałczu

· 1966 - Płaskorzeźba "Mazovia" na podwórzu domu przy ulicy Celnej w Warszawie

· 1968 - Pomnik Żołnierzy Radzieckich w Malborku

· 1969 - Pomnik Tadeusza Kościuszki w Chorzelach

· 1971 - Pomnik Walki i Zwycięstwa w Gostyninie

· 1974 - Płaskorzeźba "My ze spalonych wsi" na pawilonie przy ulicy Wiolinowej 15 na warszawskim Ursynowie

· 1975 - Wypukłorzeźba "Michał Okurzały" w Przasnyszu

· 1975 - Fryz "Polowanie z sokołem", dar Przewodniczącego Rady Państwa PRL dla prezydenta Iraku

· 1977 - Płaskorzeźba "Honor i Ojczyzna" na pawilonie przy ulicy Wiolinowej 15 na warszawskim Ursynowie

· 1977 - Pomnik Tadeusza Kościuszki w Długosiodle

· 1978 - Pomnik Żołnierzy Polskich w Wyszkowie

· 1980 - Wypukłorzeźba "Grajkowie" na ścianie Domu Rodzinnego przy ul. Koński Jar 6 w Warszawie

· 1983 - Pomnik Ofiar II Wojny Światowej w Józefowie k. Warszawy

· 1991 - Pomnik Tadeusza Kościuszki w Kamieńsku

· 2004 - Pomnik Husarza Polskiego na terenie Cytadeli w Warszawie

· 2008 - Pomnik Niepodległości w Przasnyszu.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!