Festiwal Sztuki 3M - pierwszy raz w Przasnyszu!

Odsłony: 2903

Festiwal Sztuki 3m - Ciało – materiał, medium, metafora

wystawa, pokaz tai chi i qigong, spotkanie filmowe i konkurs fotograficzny

16 września – 20 października 2013 r.,

Miejski Dom Kultury, ul. 3 Maja 16, 06-300 Przasnysz

Wernisaż wystawy w Miejskim Domu Kultury (pomieszczenia dawnej biblioteki) to najważniejsza przasnyska odsłona Festiwalu Sztuki 3m Ciało – materiał, medium, metafora - 16 września 2013 r. godz. 18.00. www.festiwalsztuki3m.pl

Wystawa pokaże jak artyści rozwiązali zadanie twórcze na temat Ciała. W tym samym miejscu zobaczymy video Katarzyny Kozyry i Artura Żmijewskiego, obrazy, które tworzy Jarosław Bauć, fotografie Anny Przybysz i Wacława Wantucha, obiekty przestrzenne Anny Drońskiej oraz prace Marcina Mikołajczyka.

Wystawie towarzyszą wydarzenia: NACIŚNIJ WIĘCEJ

 

 

 

■ Pokaz tai chi i qigond 16 września (poniedziałek), godz. 13.00 na Rynku Miejskim w Przasnyszu.

(w przypadku brzydkiej pogody zapraszamy do Klubu Otwartego Umysłu – budynek MDK w Przasnyszu)

Uczestnicy warsztatów spotkają się z Tadeuszem Jaśkowiakiem, uczniem Mistrza Howarda Choy i razem z instruktorem zgłębiać będą tajniki ciała, ducha i umysłu. Zapraszamy wszystkich chętnych!!!

 

■ Projekcja filmu „Marina Abramović: artystka obecna” oraz wykład i dyskusja – 19 września (czwartek), godz. 19.00 , Kino Światowid – Sala Widowiskowa Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu.

Pokaz filmu poprzedzi prelekcja Karola Szafrańca, filmoznawcy. Jego krytyczne wprowadzenie umożliwi oglądanie film z wielu perspektyw m.in. jako dokumentu, dzieła autorskiego czy filmu parafabularnego. Syntetyczny opis performance`u i działalności Mariny Abramović w dzisiejszym świcie przybliży tematykę projekcji.

Konkurs fotograficzny „Ciało – kronika chwil” (więcej na www.festiwalsztuki3m.pl)

Przedsięwzięcie skierowane jest do szerokiego grona odbiorców i jego jednym z głównych zadań i wyzwań jest wprowadzanie odbiorcy w świat sztuki poprzez nabycie umiejętności oceny i rozumienia zjawisk artystycznych oraz przygotowanie go do świadomego uczestnictwa w kulturze, a nie biernego jej partycypowania.

Festiwal Sztuki 3m jest przedsięwzięciem wieloetapowym, wcześniej gościł w Ostrołęce, Ciechanowie i Warszawie. W Przasnyszu nastąpi finał projektu.

Organizatorzy: Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki (Galeria Elektor), Galeria Ostrołęka Ostrołęckiego Centrum Kultury, Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Miejski Dom Kultury i Sztuki w Przasnyszu.

Kontakt: Kurator artystyczny Leszek Sokoll, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; Organizacja i koordynacja Sławosz Balcerzak (Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki), Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 606 111 201; koordynator w Przasnyszu Tomasz Jakubowski (Miejski Dom Kultury), tel. 668 433 106, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Patroni medialni w Przasnyszu: Tygodnik Przasnyski; Kurier Przasnyski; InfoPrzasnysz.com.

O Festiwalu 3m – informacje ogólne

Festiwal Sztuki 3m to projekt cykliczny, realizowany od ośmiu lat. W ramach projektu co roku odbywają się różnorodne wydarzenia artystyczne, wystawowe i edukacyjne, akcentujące materiał (tworzywo), z którego wykonywane jest dzieło sztuki. W tym roku festiwal gości w czterech miastach: Ostrołęce, Ciechanowie, Warszawie i Przasnyszu.

Temat przewodni: wszystkie działania festiwalu spaja jeden temat przewodni – materiał lub tworzywo artystyczne, co roku inne. W tym roku tematem festiwalu i punktem wyjścia dla artystycznych realizacji jest „Ciało”. Poprzednie edycje to: Papier (2006), Metal (2007) Drzewo - Drewno (2008) Kamień (2009) Włókno (2010), Ziemia (2011), Woda (2012).

Organizatorzy. Głównym organizatorem Festiwalu jest Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie, ale nie byłoby Festiwalu bez partnerów na Mazowszu, czyli instytucji kultury i miast–gospodarzy: Ostrołęki, Ciechanowa i Przasnysza.

Kuratorem i pomysłodawcą Festiwalu jest Leszek Sokoll. To on czuwa nad koncepcją merytoryczną i doborem artystów, proponuje temat przewodni kolejnych edycji, wyznacza kierunek działań artystycznych i edukacyjnych projektu, przeprowadza ustalenia z artystami na temat realizacji obiektów artystycznych dla potrzeb festiwalu.

Główne wydarzenia. Centralnym punktem każdej edycji Festiwalu Sztuki 3m jest wystawa, która ukazuje wybrane artystyczne interpretacje tematu festiwalu. Dominuje sztuka współczesna – a więc instalacje, performance i prezentacje multimedialne. Oprócz wystawy w ramach festiwalu co roku odbywają się również happeningi, warsztaty i akcje artystyczne, organizowane także w przestrzeni publicznej i pomyślane jako działania edukacyjne skierowane do szerokiego grona publiczności. Dodatkowo, od zeszłego roku, festiwalowi towarzyszy konkurs fotograficzny o takim samym temacie przewodnim co festiwal.

„3m – materiał, medium, metafora” widz, podążając drogą przemiany tworzywa (materiału), dociera do dzieła sztuki poprzez proces jego powstawania. Idea ta jest sednem koncepcji festiwalu. Na początku jest pospolity, powszechnie znany MATERIAŁ. Potem jest MEDIUM, następuje akcja, czyli proces przemiany materiału w dzieło sztuki z udziałem artysty. Na końcu jest METAFORA, czyli przekaz, efekt końcowy, często całkowicie różny od „punktu wyjścia”. To też moment na kreatywną refleksję i konfrontację własnych wyobrażeń i wiedzy z działaniem i powstałym dziełem.

Cel Festiwalu. Ideą tego przedsięwzięcia jest ukazanie równoległości rozwoju współczesnej sztuki, różnej w formie, treści a także w swej misji. Jednym z głównych zadań i wyzwań, w intencji organizatorów, jest wprowadzanie odbiorcy w świat sztuki poprzez nabycie umiejętności oceny i rozumienia zjawisk artystycznych oraz przygotowanie go do świadomego uczestnictwa w kulturze, a nie biernego jej partycypowania.

 

Tadeusz Jaśkowiak - pokaz Tai chi

 

 

Pokaz i warsztaty Tai chi i Qigong

w Przasnyszu

Wywodząca się jeszcze sprzed naszej ery tradycyjna sztuka chińska, której celem jest osiągnięcie równowagi fizycznej oraz duchowej. Jest to zestaw ćwiczeń zarówno z ciałem jak i umysłem, który wykonywać może każdy. Ćwiczenia te, polegają na odpowiedniej postawie fizycznej, stanie umysłowym i oddechu, co przy regularnej praktyce zapewnia prawidłowy przebieg qi (energii życiowej) ciele, wyciszenie, spokój wewnętrzny, harmonię, jak i również niesie za sobą korzyści zdrowotne. Ćwiczenia QIGONG pomagają przy problemach z kręgosłupem oraz wspomagają organy wewnętrzne. Warsztaty prowadzone przez Tadeusza Jaśkowiaka odbędą się 16 września, o godz. 13.00 na Rynku Miejskim w Przasnyszu. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy! W przypadku brzydkiej i niesprzyjającej pogody na pokaz i warsztaty zapraszamy do Klubu Otwartego Umysłu – budynek MDK w Przasnyszu o tej samej godzinie.

 

Tadeusz Jaśkowiak

W wieku 17 lat zaczął ćwiczyć karate, potem kung fu, obecnie zajmuje się tai chi i qigong. Jest uczniem Mistrza Howarda Choy, przez co ma niepowtarzalną okazję czerpać wiedzę u jej źródeł. Jak sam mówi o swoich ćwiczeniach: „Tai chi nazywane jest wewnętrznym stylem – pracuje się nad koordynacją ruchu oddechu i uwagi. Pierwotnie tai chi było sztuką walki, obecnie wykorzystywane jest też, jako zespół ćwiczeń zdrowotnych i relaksujących. Qigong to ćwiczenia które stymulują przepływ energii w naszym ciele, sprzyjają zdrowiu oraz dobremu samopoczuciu. Tai chi i qigong odwołują się do naszych naturalnych odruchów. Ćwiczenia wykonywane są w rytmie spokojnego oddechu”.

http://tai-chi-kung.pl/taichi-qigong-nowy-sacz

 

Pokaz filmu "Marina Abramović - artystka obecna"

 


Pokaz filmu „Marina Abramović: artystka obecna

w Przasnyszu

 

Jest to film biograficzny opowiadający o życiu i twórczości Mariny Abramović - kontrowersyjnej i niekonwencjonalnej współczesnej, artystki pochodzącej z Serbii.

Marina Abramović miała ogromny wpływ na kształtowanie się sztuki współczesnej w ostatniej ćwierci XX wieku. Poruszając się w przestrzeni bólu fizycznego, bólu psychicznego, relacji „JA” na często silne, przekraczające granice wytrzymałości doświadczenie, wprowadziła do sztuki pewną autentyczność artystyczną performance`u. Osadzona w realności odczucia cielesnego, chciała stworzyć bardzo bezpośrednią relacje z widzem, niejako przekazać specyficzny rodzaj energii jaki wytwarzał się podczas działania, co jest doskonale widoczne w realizacjach pochodzących z okresu związku artystki z Uve Laysiepen. Projekty Abramović po rozstaniu z Ulay`em są znacznie bardziej stonowane, choć artystka wciąż realizuje w nich problem wytrzymałości i przezwyciężania swego ciała. Dodatkowo pojawia się cykl prac dotyczących jej bałkańskiej tożsamości gdzie ostatecznie artystka rozprawia się z historią własną i swego kraju.

Film poprzedzony będzie prelekcją, którą poprowadzi Karol Szafraniec - (ur. 1984, Nowy Sącz) – filmoznawca, absolwent Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ (praca magisterska o twórczości Davida Lyncha). Animator kultury filmowej i stały współpracownik MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu. Prezes Dyskusyjnego Klubu Filmowego „KOT” (od 2011), którego jest stałym prelegentem (od 2004). Koordynator programowy i prowadzący zajęcia edukacyjne z zakresu kultury filmowej. Podwójny laureat Ogólnopolskiego Konkursu Prelegentów Filmowych 2011 (Nagroda Główna, Nagroda Publiczności). Pomysłodawca i koordynator projektu „Między obrazem a ekranem” (2011), a także współpomysłodawca cyklu „Art Night” (2011 – 12, oba w BWA SOKÓŁ, Nowy Sącz). Interesuje się również muzyką, sztukami wizualnymi i kulturą popularną oraz niedookreślonymi obszarami pomiędzy tymi dziedzinami.

Po seansie przewidziana jest dyskusja i prezentacja materiałów dodatkowych dotyczących Mariny Abramović.

Karol Szafraniec poprowadzi prelekcję oraz dyskusję podczas spotkania

 

Pokaz filmu odbędzie się 19 września 2013 o godz. 19.00 w Sali Widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu.

Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy.