zapraszamy na spotkania towarzyszące Warsztatom Pisania Ikon

W dniach 1- 4 maja 2014 roku w Pracowni Batiku MAMUT Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu odbędą się WARSZTAT PISANIA IKON. W zajęciach weźmie udział 15 osób z Przasnysza i okolic. Głównym organizatorem warsztatów jest Stowarzyszenie RAZEM, współorganizatorami są zaś Miejski Dom Kultury w Przasnyszu i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Przasnyszu. Warsztaty odbędą się w ramach projektu "Powiat Przasnyski Stolica Kultury Mazowsza 2014", którego organizatorami są Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego oraz Powiat Przasnyski. Zapraszamy na spotkania towarzyszące imprezie!

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

Harmonogram „Warsztatów pisania ikon”

15.00 -15.30 wstęp, sprawy organizacyjne

15.30 – wykład z prezentacją: historia ikony w zarysie, symbolika ikony, teologia ikony

18.00 – Msza Święta w Kościele Farnym w Przasnyszu

19.00 – wprowadzenie i pokaz przygotowania deski, ćwiczenie praktyczne.

8.30 -Jutrznia w Kościele Farnym w Przasnyszu

9.00 – szkoła rysunku

12.30 – 14.00 przerwa obiadowa

14.00 przeniesienie wizerunku twarzy Chrystusa na deskę, złocenie tła – nauka techniki złocenia

19.00 – wykład przy ciastkach o Prawosławiu – wspólny wieczór

8.30 - Jutrznia w Kościele Farnym w Przasnyszu

9.00 – malowanie twarzy Chrystusa – techniką tempery jajecznej

12.30 – 14.00 przerwa obiadowa

14.00 – malowanie twarzy – kolejny etap: rozświetlenia oraz tło

18.45 – wykład o modlitwie podczas pisania ikon w Kościele Farnym w Przasnyszu

8.30 Jutrznia w Kościele Farnym w Przasnyszu

9.00 – wykończenie oraz zabezpieczenie ikony

12.00 - zakończenie, uroczyste poświęcenie ikon podczas Mszy Świętej w Kościele Farnym w Przasnyszu

Krótka charakterystyka wykładowców:

Elżbieta Długosz

Absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z historii sztuki, studentka Instytutu Sztuk Pięknych UMCS w zakresie edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych. Ikoną zajmuje się od siedmiu lat kiedy to ukończyła kurs pisania ikon w "Drodze ikony" pod okiem o. Jacka Wróbla. Od roku prowadzi warsztaty pisania ikon przy lubelskich dominikanach.

Anna Marjak

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Obecnie nauczycielka plastyki.

Nauczyła się modlitwy pisania ikon od siostry Dominiki ze zgromadzenia grekokatolickiego Sióstr Służebnic Niepokalanej Maryi Panny na Słowacji. Już od 10 lat pogłębia pasje pisania ikon. Od roku prowadzi warsztaty pisania ikon w Duszpasterstwie Akademicki przy gdańskich dominikanach.

Szymon Burek

Kulturoznawca UMCS w Lublinie. Absolwent Dominikańskiej Szkoły Kantorów w Krakowie. Od kilku lat pasjonuje się Prawosławiem. Na warsztatach prowadzi wykłady na ten temat, wykorzystując ciekawe metody przedstawiania kontekstów oraz elementów wspólnych z Kościołem Katolickim. Stara się pokazać, że ikona – łączy różne wyznania wiary w jednym Kościele sprzed podziałów.