Zapraszamy na kolejne spotkanie Klubu Filmowego ALE NAKRĘCONE!!!

Odsłony: 1513

 

czas: 109 min.

gatunek: dramat

produkcja: Francja, Irlandia, W. Brytania

premiera: 2014

reżyseria: Ken Loach

scenariusz: Paul Laverty

Po latach w rodzinne strony powraca z obczyzny Jimmy Gralton. Za namową znajomych reaktywuje klub, gdzie poza dobrą zabawą można porozmawiać również o polityce.

Stworzyć młodzieżowy klub. Miejsce, w którym można się uczyć, wymieniać poglądy, otwarcie mówić o tym, co się myśli, bawić się, tańczyć. Czy to grzech? Na irlandzkiej prowincji lat dwudziestych ubiegłego wieku, nikt by się na coś takiego nie odważył. Nikt, poza Jimmym Graltonem.

Dorwać Jimmy'ego

Michał Walkiewicz

Ken Loach otwiera swój nowy (i jeśli wierzyć plotkom – ostatni) film montażową sklejką, archiwalnymi zdjęciami robotników z Nowego Jorku lat dwudziestych. Zanim jednak zdążycie powiedzieć "placek z jagodami", a przez myśl przejdzie Wam, że czołowy społecznik brytyjskiego kina wybrał się z kamerą za wielką wodę, znów jesteśmy na zielonych polach Irlandii. Po dziesięcioletnim pobycie w USA, do kraju wraca właśnie Jimmy Gralton (Barry Ward). Mężczyzna na własnej skórze doświadczył skutków kryzysu ekonomicznego, a teraz chce na powrót osiedlić się w hrabstwie Leitrim i pomóc matce w prowadzeniu gospodarstwa. Przy okazji postanawia reaktywować tytułowy przybytek, miejsce, w którym dzieci będą się uczyć, dorośli – politykować, a wszyscy bez względu na wiek – tańczyć. Skutki jego działań będą jednak opłakane; dość powiedzieć, że Gratlon to jedyny w historii Irlandczyk, który został deportowany z rodzinnego kraju.

Loach lubi takich bohaterów jak Jimmy: uwikłanych w wielką historię, nie kłaniających się kulom, gotowych do działania, liczących się z konsekwencjami (za ich portret w "Wietrze buszującym w jęczmieniu" zgarnął zresztą Złotą Palmę). Inicjatywa Graltona szybko staje się solą w oku lokalnego księdza, Ojca Sheridana (Jim Norton). Pomijając komunistyczne sympatie aktywisty, kler boi się utraty wpływów na okolicznych terenach i złamania monopolu na działania edukacyjne. Starcie jest nieuniknione, podobnie jak nieco stronniczy ton, którym reżyser będzie opowiadał o zderzeniu światopoglądów i politycznych modeli.


Jest coś rozczulającego i imponującego w sposobie, w jaki twórca "Riff-Raff" i "Życia rodzinnego" portretuje swoich bohaterów, określa ich rolę w społeczeństwie, wpycha na ideologiczny ring. Loach nie toleruje ironii, naczelną cnotą jego kina jest powaga. Na jej gruncie rozkwitają jednak narracyjna subtelność oraz empatia wobec bohaterów. Reżyser wystrzega się demonizowania kleru pod wodzą Sheridana. Jego film jest stonowany, a karty rozdano sprawiedliwie. Choć wyklinający jazz od "muzyki Szatana" i walący na oślep retorycznym kilofem ("Albo Gralton, albo Chrystus!" – zagrzmi w jednej ze scen) duchowny to niezły materiał na karykaturę, Loach wie, kiedy zrobić krok do tyłu. Pomaga mu w tym zresztą świetna obsada – Barry Ward ma charyzmę, dobrą prezencję, a nieco plakatową postać zamienia w bohatera z krwi i kości. Norton z kolei doskonale pasuje nad "temperaturą" swojego występu i nad doborem środków ekspresji. Na drugim planie tymczasem bryluje Simone Kirby w roli ukochanej bohatera, Oonagh.

Inteligentnie poprowadzone wątki poboczne w rodzaju starcia liberałów i konserwatystów w strukturach IRA dopełniają obrazu dzieła spełnionego – zarówno stylistycznie, jak i intelektualnie. Loach nie jest twórcą, który myśli obrazami. Nie jest też reżyserem, który zaczyna od bohatera. Interesuje go temat oraz jego wydźwięk. I nie ma lepszej rękojmi jego reżyserskiej klasy niż fakt, że wychodząc z tej pozycji, wciąż potrafi utrzymać nas w fotelach.

 

 

Ken Loach

data urodzenia:

1936-06-17 (79 lat)

miejsce urodzenia:

Nuneaton, Anglia, Wielka Brytania

stan cywilny:

żona Lesley Ashton (od 17.07.1962), 5 dzieci: Stephen (ur. 1963), Nicholas (ur. 1965), Hannah (ur. 1967), James (ur. 1969) i Emma (ur. 1972)

 

Kenneth Loach urodził się w 1936 roku w Nuneaton (Anglia, Wielka Brytania) w rodzinie robotniczej. Jego pochodzenie wyraźnie odbiło się na jego późniejszej twórczości artystycznej. Przez dwa lata pracował w Royal Air Force (lotnictwo wojskowe), po czym rozpoczął studia w Oksfordzie na wydziale prawa. Tutaj zaczął rozwijać swoją teatralną pasję, będąc prezydentem studenckiego "Experimental Theatre Club". Po ukończeniu studiów porzucił prawo i bez reszty poświęcił się pracy w teatrze, gdzie grał i reżyserował sztuki. Następnie zatrudnił się w telewizji ABC. Po dwóch latach przeniósł się do BBC, gdzie wraz z Tonym Garnettem nagrał serię ambitnych i zaangażowanych filmów dla "The Wednesday Play", które wywołały polityczną debatę. Zarówno Loach, jak i Garnett byli zatwardziałymi socjalistami i pragnęli zainspirować ludzi do głębokiej ekonomicznej przemiany. Obaj połączyli włoski neorealizm (filmowanie w plenerach, aktorzy - amatorzy) i francuską Nową Falę (niepowiązana ze sobą narracja) tworząc nowy gatunek - docudrama. Stosując techniki filmów dokumentalnych oraz opowiadając fikcyjne historie, ich filmy poruszały trudne tematy tj. problem bezdomności, aborcję, młodzieżowy buntu itp. W 1969 roku Loach i Garnett uniezależnili się od telewizji i nakręcili za własne pieniądze, swój ostatni wspólny film "Kes". Najlepsze filmy Loacha łączą w sobie indywidualne problemy ludzi z polityczną otoczką. Reżyser tworząc filmy i osadzając je w pewnych realiach, dba o szereg detali, m.in. by używano dialektu i kolokwializmów charakterystycznych dla danego regionu. Ken Loach jest jednym z rekordzistów jeśli chodzi o udział w konkursie głównym Festiwalu w Cannes, do 2010 roku dziesięć jego filmów walczyło o Złotą Palmę.

 

reżyser

zwiń

2014

       
         

 

 

Klub Jimmy'ego
Jimmy's Hall

1 nominacja

 

2013

     

 

 

The Spirit of '45

1 nominacja

 

2012

     

 

 

Whisky dla aniołów
The Angels' Share

1 nagroda i 3 nominacje

 

2010

     

 

 

Route Irish

2 nominacje

 

2009

     

 

 

Szukając Erica
Looking for Eric

1 nagroda i 1 nominacja

 

2007

     

 

 

Polak potrzebny od zaraz
It's a Free World...

1 nominacja

 

2007

     

 

 

Kocham kino
Chacun son cinéma ou Ce petit coup au coeur quand la lumière s'éteint et que le film commence

"Happy Ending"

  • (reżyser segmentu)
 

2006

     

 

 

Wiatr buszujący w jęczmieniu
The Wind That Shakes the Barley

1 nagroda i 4 nominacje

 

2005

     

 

 

Bilety
Tickets

 

2004

     
       

 

 

Czuły pocałunek
Ae Fond Kiss...

1 nagroda i 2 nominacje

 

2002

     

 

 

11.09.01
11'09''01 - September 11

1 nagroda i 1 nominacja

 

2002

     

 

 

Słodka szesnastka
Sweet Sixteen

1 nagroda i 5 nominacji

 

2001

     

 

 

Rozbitkowie
The Navigators

1 nagroda i 1 nominacja

 

2000

     

 

 

Chleb i róże
Bread and Roses

2 nominacje

 

1998

     

 

 

Jestem Joe
My Name Is Joe

1 nagroda i 2 nominacje

 

1997

     

 

 

The Flickering Flame

 

1996

     
       

 

 

Pieśń Carli
Carla's Song

1 nagroda i 2 nominacje

 

1995

     

 

 

Ziemia i wolność
Land and Freedom

1 nagroda i 2 nominacje

 

1994

     

 

 

Biedroneczko, biedroneczko
Ladybird Ladybird

1 nagroda i 2 nominacje

 

1993

     

 

 

Wiatr w oczy
Raining Stones

1 nagroda i 4 nominacje

 

1990

     

 

 

Tajna placówka
Hidden Agenda

1 nagroda i 2 nominacje

 

1990

     

 

 

Riff-Raff

1 nagroda i 1 nominacja

 

1986

     

 

 

Ojczyzna
Fatherland

1 nagroda i 1 nominacja

 

1984

     

 

 

Po której jesteś stronie?
Which Side Are You On?

 

1981

     
       

 

 

Spojrzenia i uśmiechy
Looks and Smiles

1 nagroda i 1 nominacja

 

1980

     

 

 

Gajowy
The Gamekeeper

 

1979

     
       

 

 

Czarny Jack
Black Jack

1 nagroda

 

1973

     

 

 

A Misfortune
(TV)

 

1971

     
       

 

 

Życie rodzinne
Family Life

1 nagroda i 1 nominacja

 

1970

     

 

 

Play for Today
(serial TV 1970 - 1984)

 

1969

     
       

 

 

Kes

1 nagroda i 1 nominacja

 

1967

     

 

 

Czekając na życie
Poor Cow

 

1964

     
       

 

 

The Wednesday Play
(serial TV 1964 - 1970)

 

1963

     
       

 

 

Teletale
(serial TV 1963 - 1964)

 

1962

     
       

 

 

Z Cars
(serial TV 1962 - 1978)