JÓZEF STANISŁAW OSTOJA - KOTKOWSKI

Odsłony: 11626


Józef Stanisław Ostoja - Kotkowski urodził się 28 grudnia 1922 r. w Golubiu na Pomorzu. 
Pseudonim artystyczny Ostoja, używany na stałe z nazwiskiem, zaczerpnięty został z herbu rodowego Kotkowskich. 

Artysta żył w latach (1922-1994). Wybitny i sławny malarz, rzeźbiarz, scenograf, fotografik, grafik nazywany " Mistrzem Światła". W twórczości wykorzystywał najnowsze zdobycze techniki. Zamienił pędzel na promienie lasera, malował nim muzykę i jako pierwszy w świecie użył efektów laserowych podczas przedstawienia teatralnego (1968) i operowego (1974) wykonując nim scenografię. W kolejnych latach organizował koncerty laserowe w których przekładał muzykę na obraz.

Urodził się w Golubiu, ale w 1937 r. rodzina Kotkowskich sprowadziła się do Przasnysza. W latach (1937-1939) uczył się w przasnyskim gimnazjum, a w latach 1939-1945 pobierał pierwsze nauki malarstwa u Olgierda Vetesko, a także uczestniczył w podziemnej walce z okupantem niemieckim. Pod koniec wojny został zabrany jako zakładnik, jednak zdołał uciec i trafił do amerykańskiej strefy okupacyjnej w Niemczech. Studiował malarstwo  na uczelni w Dusseldorfie (1945-1949) i w Melbourne (po emigracji do Australii w 1949 r.). Na stałe osiedlił się w Stirling koło Adelajdy.

Jest autorem płaskorzeźb, rzeźb, fresków i konstrukcji świetlnych w gmachach użyteczności publicznej (Melboume, Adelajdzie, Pert, Canberze) pomników Tadeusza Kościuszki w Cooma (1988), ofiar Katynia w Adelajdzie, abstrakcyjnych kompozycji malarskich wykonanych w emalii szklistej, kolaży optycznych, grafik komputerowych, fotografii artystycznych, pokazów fotografiki kinetycznej, spektakli i koncertów laserowych. Twórca urządzeń wytwarzających muzykę w zetknięciu z ludzkim ciałem, zwanych " thereminami" (1975), wież chromasonicznych (w tym śpiewającej wieży w Adelajdzie z 1978r. , reagującej na ruch uliczny gamą kolorowych , pulsujących świateł), kinetycznego fresku słonecznego Solaris (1986).

Był stypendystą Churchilla, członkiem wielu światowych towarzystw, w tym Royal Society of Art w Londynie. Laureat wielu nagród i odznaczeń, uhonorowany m.in. przez Ministra Kultury medalem "Zasłużony dla Kultury Polskiej", oraz przez Królową Elżbietę " Orderem Australii" . Działacz polonijny, Polskę odwiedził dwukrotnie: w 1967 r. i 1991 r. ,kiedy zaprezentował swój koncert laserowy w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Spoczywa w grobie rodzinnym na Cmentarzu Wojskowym warszawskich Powązkach.

Prace Ostoi- Kotkowskiego oglądać można w australijskich oraz zagranicznych zbiorach państwowych i prywatnych . W lutym 2008 r. archiwum jego dzieł na University of Melboume -zawierające różnorodne formy sztuki artysty : zapisy wykładów, programy, fotografie, slajdy, pokazy laserowe, modele rzeźb, rzeźby- wpisano do projektu UNESCO "Memory of the Word registwr of Australia" na Australijską Listę Pamięć Świata przez Australijski Komitet Programu Pamięć Świata UNESCO. W Polsce dokumentacją życia i działalności artystycznej J. Stanisława Ostoi- Kotkowskiego prowadzi Muzeum Historyczne w Przasnyszu,a także od 1993 r w Muzeum Narodowe w Warszawie jak i w archiwa rodzinne. Jego imię nosi jedna z przasnyskich ulic(od 1996r.) oraz Miejski Dom Kultury ( od 6 grudnia 2006r.). Od 2007 r. odbywają się w Przasnyszu Przeglądy Sztuki Współczesnej im. Stanisława Ostoi- Kotkowskiego. Radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego ogłosili Rok 2012 Rokiem Stanisława Ostoi- Kotkowskiego. Od 2006 r. w Przasnyszu przyznawany jest też Medal Stanisława Ostoi- Kotkowskiego w trzech kategoriach: twórca uznany, debiut, medal honorowy. Od 2014 organizowany jest ogólnopolski Festiwal Fabryka Światła wspólnie z Mazowieckim Instytutem Kultury z Warszawy nawiązujący w każdym roku do innej dyscypliny sztuki Stanisława Ostoi-Kotkowskiego, który cieszy się dużą popularnością i na stałe wpisał się w kalendarz imprez kulturalnych miasta Przasnysza. Artysta pochowany jest na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie a rodzice artysty spoczywających na cmentarzu w Przasnyszu.